Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Πρόσφατα Θέματα
» Καλημερεεεεεεεεεεες.....
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΤρι Μάης 10, 2011 2:10 am από akis_mx5

» Νεα περιπολικα για την ελληνικη αστυνομια.........!!!!
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 5:38 pm από DJMIKE

» Μουσικες Αποδρασεις...
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2011 5:37 pm από Admin

» Τη χαμένη Ατλαντίδα υποστηρίζουν ότι βρήκαν οι επιστήμονες
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 1:13 am από akis_mx5

» Η αρχιτεκτονική του χάους
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 7:19 pm από Admin

» Προ των πυλών η πετρελαιοκίνηση;;;
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΠαρ Μαρ 18, 2011 7:50 pm από Χρήστος

» Τίτλοι τέλους για το Mitsubishi Evo;
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΠαρ Μαρ 18, 2011 7:50 pm από Χρήστος

» Ανθρωπόμορφο κινητό
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΔευ Μαρ 14, 2011 12:01 am από Admin

» Ο κοινός φορτιστής
 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Icon_minitimeΔευ Μαρ 14, 2011 12:00 am από Admin

Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 25
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η trimmata

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 522 θέματα σε 150 θέματα
Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 7, στις Κυρ Ιουλ 10, 2022 1:47 pm
Ψηφοφορία

***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από akis_mx5 Τρι Δεκ 28, 2010 1:15 pm

*****ΠΡΟΣΟΧΗ!!!*****

Πρόσφατα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο για μια αγγελία που έχω βάλει στο Car.gr στο οποίο έλεγε εάν ισχύει η αγγελία γιατί ενδιαφέρεται, και άν ναι να του στείλω e-mail να επικοινωμήσουμε. Το μήνυμα ήταν στα Αγγλικά αφού ο υποτηθέμενος αγοραστής ήταν από Αγγλία.
Έτσι κι εγώ επικοινώνισα και λόγω του ότι έχω 2 αυτοκίνητα στο Car.gr τον ρώτησα για ποιό απο τα 2 ενδιαφέρεται και του επισήμανα τα link των αγγελιών μου.
Αμέσως απάντησε πως ενδιαφέρεται και για τα 2 (πρώτο σημάδι: το ένα ειναι Mercedes CLK και το άλλο Nissan Navara..... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ!)
Τέλος πάντων, μου λέει πες μου μια τελική τιμή και για τα 2 να στα πληρώσω μέσω PayPal ΜΟΝΟ. Του λέω λοιπόν τιμή και για τα 2 επισημαίνοντας ότι δεν ασχολούμαι εγώ με μεταφορές και τα λοιπά γιατί δεν τα γνωρίζω, θέλοντας να αποφύγω την διαδικασία και με διαβεβαίωσαν ότι θα τα αναλάβουν όλα αυτοί και οι μεταφορείς τους.
Όλη η κουβέντα έγινε Σαββατοκύριακο και για να μην μακρυγορώ, την Δευτέρα το πρωί μου έρχεται e-mail απο αυτόν και από το PayPal το οποίο έλεγε ότι σε πλήρωσα και σου έβαλα εξτρα χρήματα 1.700€ για τα μεταφορικά. Το ίδιο έλεγε και στο μηνυμα του PayPal, δηλαδή ότι επιβεβαιώνει την πληρωμη η οποία έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμό αυτού και έχει προστεθεί εξολοκλήρου στον δικό μου αλλά έχει δεσμευθεί προσωρινά! Οι οδηγίες λοιπόν που έδινε το "PayPal" ήταν να πληρώσω πρώτα τα 1.700€ στον μεταφορέα μέσω της Western Union και να αποστείλλω με mail την απόδειξη πληρωμής στο ίδιο mail που έστελνε το "PayPal" και καλά.... Όταν λοιπόν έστελνα την απόδειξη θα αποδεσμέυονταν όλα τα χρήματα και θα μπορούσα να τα τραβήξω και έπειτα θα ερχόταν η μεταφορική για τα χαρτιά και να παραλάβει τα αυτοκίνητα...... Το mail έδινε και ένα "Transaction Number"....
Όλα τα παραπάνω φαίνονται απόλυτα λογικές διαδικασίες για μία αγορά...
Μόνο που.......
το Transaction Number δεν υπήρχε πουθενά σαν διαδικασία σε εξέλιξη μέσα στο λογαριασμό του PayPal μου...
το όνομα της μεταφορικής που μου έλεγε να στείλω τα λεφτά το έκανα search στο google και δεν είχε καν ιστοσελίδα.... Είναι δυνατόν????? Μεταφορική χωρίς ιστοσελίδα???????
Επίσης έκανα search την διεύθυνση που μου έδινε με τα στοιχεία του στο Google Maps και μου έβγαλε μια οδό στην Αγγλία η οποία είναι μόνο μαγαζιά με ψώνια, ούτε μεταφορική ούτε σπίτια.....!!
το mail που φαινόταν ήταν αυτό των υπηρεσιών του PayPal (service@intl.paypal.com) ΑΛΛΑ όταν πάτησα "Reply" για να τσεκάρω το mail, έβγαινέ το εξής mail: pay-palcustomerhelp@OfficeEmail.net το οποίο είναι παραπλάνητικό για κάποιον αρχάριο λόγω της αρχικής ονομασίας αλλά η κατάληξη προδίδει ότι είναι ψέυτικο mail.....
Αυτο λοιπόν που έκανα ήταν να στείλω αμέσως στο PayPal να ενημερώσω για την ύποπτη κατάσταση όπου και μου επιβεβαίωσαν ότι ήταν και Ψέυτικο...
ΌΛΑ ΤΑ MAILS ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΛΟΓΙΚΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.....

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΨΑΞΙΜΟ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (όσο και όπως μπορεί ο καθένας) ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑ mails.....
Στην προκειμένη περίπτωση θα έχανα 1.700€ για πλάκα λόγω του ότι μεσολάβητής φαινόταν το PayPal με το οποίο συνεργάζομαι καιρό......!

Αυτα! Ήθελα να το κάνω Post για να το μάθετε και να το διαδώσετε όσο μπορείτε γιατί δε νομίζω να έστειλαν μόνο στο δικό μου κινητό μήνυμα απ ολόκληρο το Car.gr!
Ευχαριστώ!!
ΠΡΟΣΟΧΗ

πηγη: panosjpn
akis_mx5
akis_mx5

Αριθμός μηνυμάτων : 165
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 108
Τόπος : Καλαμαρια - Tokyo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty Απ: ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από christos_corolla vvti Πεμ Δεκ 30, 2010 10:50 pm

Άκη εκανες πολύ καλα και το επισήμανες, το παρατηρησα και εγω αυτο το φαινομενο στο car.gr. Για παράδειγμα θυμαμαι καποιος είχε προς πώληση ένα mini cooper σε πολυ χαμηλη τιμη, αυτος ηταν απο αγγλία το αυτοκινητο ηταν στην ελλαδα του αδερφού του ο οποίος ειχε πεθανει και αυτος καθως στην αγγλια εχουν δεξιοτιμονα ηθελε να το πουλήσει(φυσιολογικο)....και αυτο θα γινοταν με την διαδικασία την οποια περιέγραψες παραπάνω( αυτο το εξακριβωσα στελνοντας του απο περιεργια για την τιμη ενα email, τηλ δεν ειχε. και είδα και κανα δυο αλλες παρόμοιες ιστοριες. θελει λοιπον αρκετη προσοχη στις συναλλαγες μας.
christos_corolla vvti
christos_corolla vvti

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty Απ: ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από Superkotsos Κυρ Ιαν 09, 2011 6:52 am

Εχετε ακουσει μια αλλη ιστορια που λεει οτι καποια σπειρα βλεπει στοιχεια των αυτοκινητων απο το car.gr και στελνουν υποτιθεμενους ενδιαφερομενους για να δουν το αμαξι και καλα ενω τσεκαρουν διευθυνσεις και λοιπα και μετα απο κανα 2-3 μερες το αμαξι δια μαγειας εξαφανιζεται...???
Superkotsos
Superkotsos

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty Απ: ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από christos_corolla vvti Κυρ Ιαν 09, 2011 12:44 pm

Σώπα ρε φίλε...δεν ξέρεις απο που θα σου ερθει πια...
christos_corolla vvti
christos_corolla vvti

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty Απ: ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από Futura Παρ Ιαν 21, 2011 8:39 pm

Superkotsos έγραψε:Εχετε ακουσει μια αλλη ιστορια που λεει οτι καποια σπειρα βλεπει στοιχεια των αυτοκινητων απο το car.gr και στελνουν υποτιθεμενους ενδιαφερομενους για να δουν το αμαξι και καλα ενω τσεκαρουν διευθυνσεις και λοιπα και μετα απο κανα 2-3 μερες το αμαξι δια μαγειας εξαφανιζεται...???

Aυτο εχει καιρο που γινεται..Γι'αυτο το νου σας παιδες..Δωστε ραντεβου σε αλλα σημεια και ποτε μα ποτε ο ενδιαφερομενος σπιτι! Καθικια..Μονο και επιανα εναν απο αυτους live.. Ξυλο μεχρι θανατου και μετα μπατσους..! Twisted Evil
Futura
Futura

Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty Απ: ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από Superkotsos Παρ Ιαν 21, 2011 10:55 pm

Futura έγραψε:
Superkotsos έγραψε:Εχετε ακουσει μια αλλη ιστορια που λεει οτι καποια σπειρα βλεπει στοιχεια των αυτοκινητων απο το car.gr και στελνουν υποτιθεμενους ενδιαφερομενους για να δουν το αμαξι και καλα ενω τσεκαρουν διευθυνσεις και λοιπα και μετα απο κανα 2-3 μερες το αμαξι δια μαγειας εξαφανιζεται...???

Aυτο εχει καιρο που γινεται..Γι'αυτο το νου σας παιδες..Δωστε ραντεβου σε αλλα σημεια και ποτε μα ποτε ο ενδιαφερομενος σπιτι! Καθικια..Μονο και επιανα εναν απο αυτους live.. Ξυλο μεχρι θανατου και μετα μπατσους..! Twisted Evil
Χωρις μπατσους μονο ξυλο φτανει...Αλλα μετα μπλεκεις,ιδικα αμα ειναι δικο σου το αμαξι...Αυτοι ειναι κλικες,και οταν κυνιγανε αυτοκινητα και οχι κινητα δεν ειναι μικροκλεφτρονια...κοινος δεν μπλεκεις με αυτους!
Superkotsos
Superkotsos

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr Empty Απ: ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr

Δημοσίευση από Futura Σαβ Ιαν 22, 2011 10:51 pm

Ακριβως επειδη ειναι κλικες δεν τους πετυχενεις ποτε..Που θα παει ομως..!
Futura
Futura

Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης